Što posjetiti tijekom boravka u Ljubuškom? Zanimljiva povijest i utjecaj prirode osigurali su gradu mnoštvo znamenitosti i prirodnih ljepota te bogatu kulturnu ponudu. Ovdje je popis atrakcija u blizini našeg centra.
Znametiosti u blizini centra
Vodopad Koćuša nalazi se u selu Veljaci u općini Ljubuški i jedan je od najljepših prirodnih bisera ovoga dijela Hercegovine. Koćuša se nalazi na rijeci Mlade koja nizvodno od vodopada mijenja ime u Trebižat. Visina vodopada je 5, a dužina 50 metara. U neposrednoj blizini nalaze se mlinovi koji su godinama krasili ovo mjesto. Zbog jedinstvenog spoja prirode i lokalnog rada ovdje veliki broj turista može uživati tijekom cijele godine.
Vodopad Kravica je najatraktivniji lokalitet na rijeci Trebižat. Nalazi se u Studencima, 10 kilometara južno od Ljubuškog. Stvoren je radom sedronosne rijeke Trebižat, te je kao prirodni fenomen pod zaštitom države kao prirodna rijetkost. Visina slapa kreće se od 26 – 28 metara, s vodenim amfiteatrom ispod slapa promjera 120 metara. Preko sedronosnog sloja od dna do vrha slapa izrasla je trava, mahovina i lišajevi. Uz slap su nikle konopljika, smokve i topole. Nekada su uz slap bili aktivni mnogobrojni mlinovi i stupe za valjanje sukna.
U srednjem vijeku, iznad Ljubuškog, na vrhu Buturovice podignuta je tvrđava koja se obično pripisuje Herceg Stjepanu, premda je starija od njega, a u pisanim se izvorima Ljubuški prvi put spominje 21. veljače 1444. pod nazivom Lubussa. Nešto prije 1477. grad je pao u turske ruke i postaje pogranična tvrđava s jakom posadom. Turci su tvrđavu preuredili u vojnu nastambu, sa svim pratećim objektima. Nakon 1835. tvrđava gubi svoju obrambenu i stratešku ulogu. Ova tvrđava imala je žitnicu, vodospremnik, zatvor, zapovjednikov stan te u blizini nastambe za vojnu posadu. Grad su u 17. stoljeću popravljali dubrovački majstori. Početkom 19. stoljeća grad je izgubio vojni značaj i ubrzo počeo propadati. Ova tvrđava danas predstavlja jednu od najvećih turističkih atrakcija na području općine Ljubuški i cijele Hercegovine.
Muzej na Humcu je najstariji muzej u Bosni i Hercegovini, osnovan 1884. godine, a nalazi se u neposrednoj blizini franjevačkog samostana. U muzeju se nalazi jedna od najboljih zbirki antičkih ostataka, koji su i pronađeni u neposrednoj blizini samostana. Najstariji pisani dokument pronađen u Bosni i Hercegovini – Humačka ploča, također je izložen u ovom muzeju. Ploča potječe iz 11. i 12. stoljeća. Ako posjetite ovaj muzej, možete vidjeti veliku zbirku artefakata koji su pronađeni u rimskom naselju, kao što su: nakit, oružje, kacige i ugravirani nadgrobni spomenici. Veliki broj tih predmeta pronađeni su u ruševinama rimskog vojnog logora Bigeste, koji se nalazi u neposrednoj blizini samostana.
Antički lokalitet Gračine nalazi se na ravnom platou iznad lijeve obale Trebižata, na području naselja Humac, 2 km jugozapadno od Ljubuškog. Nadmorska visina platoa iznosi oko 75 m, otprilike 10 m više od vodotoka rijeke Trebižat. Područje lokaliteta Gračine rasprostire se na 4 hektara. Hercegovački šematizam fra Petra Bakule iz 1867. navodi Gradčine na Humcu, gdje su vidljivi zidovi antičkih zgrada sa obilnim ostacima obrađenog kamena, opeke i crijepa, te ostaci rimskog mosta i ceste sa miljokazima.
Avanturistički park Peć mlini se nalazi uz izvorište rijeke Tihaljine u općini Grude. U Peć Mlinima nalazi se najduži zipline u BiH, a ako uživate u uzbuđenjima možete oprobati i sportsko penjanje.